Papildoma 10% nuolaida su kodu: BLACKFRIDAY apsiperkant už 85€ ir daugiau (kodas negalioja rinkiniams, -50% nuolaidos ir 1+1 kategorijoms)
Gerosios bakterijos vaikams atlieka daugybę gyvybiškai svarbių procesų: padeda skaidyti maistines medžiagas likusias po virškinimo, gamina B grupės ir kitus vitaminus. Kai kurios gerosios bakterijos padeda gaminti fermentus, reikalingus maistui virškinimui. Tačiau, kartais šie procesai sutrinka.
Gydytojai gastroenterologai įvardija kelias priežastis: infekcinės ligos, mitybos režimo sutrikimai, gyvenimo sąlygų pokyčiai, stresas. Dėl to atsiranda disbakteriozė, kurią lydi vidurių užkietėjimas, dujų kaupimasis, apetito sumažėjimas. Siekiant išvengti disbakteriozės profilaktiškai gali būti skirti įvairūs produktai, iš kurių garbingiausią vietą užima probiotikai bei prebiotikai (medžiagos, skatinančios gerųjų bakterijų augimą ir dauginimąsi).
Geriamieji probiotikai vaikams, tai yra biologiškai aktyvūs produktai, į kurių sudėtį įeina žarnyno mikroflorai būtinos gyvosios bakterijos. Patekę į organizmą geriamieji probiotikai, praeidami pro virškinimo traktą, užsilaiko žarnyne, kur gerosios bakterijos prisitvirtina prie gleivinės. Probiotikai, slopindami blogųjų bakterijų augimą atkuria mikrofloros pusiausvyrą, sintetina vitaminus ir medžiagas, reikalingas normaliam virškinimo procesui bei imunitetui stiprinti.
Dėl netinkamos mitybos ir emocinio disbalanso, daugelis mažamečių ir paauglių yra išbalansavę savo mikrobiomą, t.y. gerųjų žarnyno bakterijų populiaciją. Su tuo susiję tam tikrų maisto produktų netoleravimai, alergijos, tuštinimosi sutrikimai. Tinkamai pasirinkus maisto produktus, bei reguliariai vartojant tinkamus maisto papildus, kurie papildo žarnyną gerosiomis bakterijomis, stiprinamas imunitetas bei gerėja bendra savijauta, kuri leidžia padėti nuraminti emocijas kasdienėse situacijose.
Vaikui rimtai susirgus, deja, kartais neišvengiama antibiotikų, kurių vartojimas dažnai pasibaigia organizmo disbakterioze (gerųjų ir blogųjų žarnyno bakterijų disbalansu). Antibiotikai, veikdami prieš blogąsias, ligą keliančias bakterijas, iš organizmo „šluoja“ ir gerąsias. Po gydymosi antibiotikais, vaikas gali viduriuoti, jam gali užkietėti viduriai, mažylis gali skųstis pilvo pūtimu, diegliais, dujų kaupimųsi. Siekiant išsaugoti žarnyno mikrofloros pusiausvyrą, rekomenduojama vartoti probiotikus antibiotikų kurso metu ir po jo. Vartojant gerasias bakterijas antibiotikų kurso metu, probiotikus reikėtų vartoti praėjus 4 valandoms po paskutinės vaistų dozės. Probiotikų sudėtyje yra medžiagų, kurios padeda mažinti blogųjų bakterijų populiaciją, atkuria kiekybines ir kokybines gyvybingųjų bakterijų sankaupas bei padeda išlaikyti puikią virškinimo funkciją. Tik būtinai atkreipkite dėmesį į papildo koncentraciją, t.y. kiek papildas turi gerųjų bakterijų savyje. Idealiausia jei probiotikų sudėtyje išvysite bent keletą milijardų, skirtingų padermių, gerųjų bakterijų. Tuomet koncentruoto papildo dėka galime tikėtis padėti organizmui.
Tyrimais įrodyta, kad probiotikai padeda nuo antibiotikų sukelto viduriavimo vaikams iki 18 metų. Probiotikai vaikams buvo skiriami tiek profilaktiškai, tiek terapiškai, siekiant pagerinti žarnyno gleivinės bei epitelio būklę ir sisteminę imuninę veiklą. Įrodyta, kad probiotikai gali vidutiniškai viena diena sutrumpinti viduriavimo trukmę. Gerosios bakterijos vaikams po antibiotikų leido greičiau pasiekti optimalią sveikatos būseną, kuri ypatingai svarbi augimui ir vystymuisi.
Medicinos raida parodė, kokia svarbi mikrobiotos funkcija mūsų organizmui ir kad įvairios vaikų ligos yra susijusios su prasta žarnyno mikrobiotos būkle. Gerosios bakterijos šiuo klausimu sulaukia vis daugiau dėmesio. Pasaulio sveikatos organizacija bakterijas apibrėžia kaip gyvus mikroorganizmus, kurie, vartojami koncentruotais kiekiais, yra labai naudingi vartojančiojo sveikatai. Teigiama, jog laktobakterijos naudingesnės, jei viduriuojama, o bifidobakterijos rekomenduojamos, jei sergama dirgliosios žarnos sindromu.
Sutrikus gerų ir blogų mikrobų pusiausvyrai, gali atsirasti uždegimas ar liga, tačiau būtent gerosios bakterijos vaikams padeda sunormalizuoti žarnyno mikrofloros funkciją bei mažinti lėtinius uždegimus. Probiotikai būtini vaikui viduriuojant ar esant vidurių užkietėjimui – abu šie reiškiniai vasarą vaikams padažnėja. Taip pat probiotikai gali padėti susidūrus su dirgliosios žarnos sindromu ar esant storosios žarnos uždegimui (kolitui).
Pirmaisiais gyvenimo metais probiotikai vaikams vartojami siekiant suformuoti apsaugines mažylių organizmo reakcijas. Gerosios bakterijos vaikams skiriamos ir profilaktiškai, siekiant užkirsti kelią disbakteriozei bei gydant virškinimo sistemos susirgimus.
Probiotikų veiksmingumas buvo patvirtintas moksliniais tyrimais atsižvelgiant į vaikus, sergančius lengvu ar vidutinio sunkumo opiniu kolitu (vidutinis amžius - 12 metų). Tyrimo autoriai pranešė, kad 56 % pacientų nurodė remisiją - ligos atoslūgį, 67 % pacientų pagerėjo žarnyno mikrobiotos būklė.
Rota virusas – tai žarnyno infekcija, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Šiai infekcijai būdingas sergamumo pakilimas šaltuoju metų laiku. Lietuvoje sergamumo padidėjimas kasmet stebimas gruodžio – balandžio mėnesiais. Tačiau susirgimai rotavirusine infekcija registruojami ištisus metus. Dažniausiai registruojami pavieniai infekcijų atvejai, nors sezoninio infekcijos plitimo metu registruojami protrūkiai šeimose bei vaikų kolektyvuose.
Atliktas mokslinis tyrimas, kuriame pateikiamos įžvalgos apie probiotikų naudą siekiant užkirsti kelią Rota viruso viduriavimui. Šiame tyrime pabrėžiamas specifinis probiotikų poveikis ir nustatomi perspektyviausios gerųjų bakterijų rūšys, skirtos mažinti ir užkirsti kelią Rota viruso sukeltam viduriavimui vaikams, pavyzdžiui, įtraukiant juos į mišinius kūdikiams. Tyrimai parodė teigiamus rezultatus, susijusius su rota viruso sunkumu ir trukme po probiotikų vartojimo. Buvo pranešta, kad probiotikai gali sustiprinti gleivinės barjerą, skatinti antimikrobinių medžiagų (tokių kaip pieno rūgštis) gamybą ir stiprinti įgimtą imuninį atsaką.
Tad gerosios bakterijos vaikams, gali padėti pagerinti:
Svarbiausia tėvų užduotis - išlaikyti gerųjų bakterijų pusiausvyrą vaiko žarnyne, kurią trikdo tokie veiksniai kaip antibiotikų vartojimas, stresas, prasta mityba ir t.t. Sutrikus šių mikroorganizmų pusiausvyrai, išsibalansuoja virškinimo sistema, dėl ko vaikams gali atsirasti pilvo pūtimas, prastas maistinių medžiagų įsisavinimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas ir netgi susilpnėti imuninė sistema.
Informacija yra informacinio pobūdžio ir turint konkrečių nusiskundimų būtina pasitarti su gydytoju ar sveikatos specialistu.
Šaltiniai:
Probiotics for the prevention of pediatric antibiotic-associated diarrhea. Prieiga per internetą:
https://doi.org/10.1002/14651858.CD004827.pub5
Probiotic preparation VSL#3 induces remission in children with mild to moderate acute ulcerative colitis: a pilot study. Inflammatory bowel diseases, 15(5), 760–768. Prieiga per internetą: https://doi.org/10.1002/ibd.20816
Positive Effect of Probiotics on Constipation in Children: A Systematic Review and Meta-Analysis of Six Randomized Controlled Trials. Prieiga per internetą:
https://doi.org/10.3389/fcimb.2017.00153
Strain-Specific Probiotic Properties of Bifidobacteria and Lactobacilli for the Prevention of Diarrhea Caused by Rotavirus in a Preclinical Model. Prieiga per internetą:
https://doi.org/10.3390/nu12020498
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Rotavirusinis enteritas. Prieiga per internetą:
http://www.ulac.lt/ligos/R/rotavirusinis-enteritas
Lietuvos medicina, mikrobiomo nauda ir probiotikai. Prieiga per internetą:
https://www.medicina.lt/straipsniai/Mikrobiomo-nauda-ir-probiotikai/15079